
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.18 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.83 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 10.5 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 9 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 90 mV |
| Line Regulation | 90 mV |
| Min Output Voltage | 9 V |
| Max Output Voltage | 9 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$4.50461
Ext.Price$4.50461
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.50461 | $4.50461 |
| 10 | $3.81667 | $38.16670 |
| 25 | $3.53274 | $88.31850 |
| 50 | $3.26994 | $163.49700 |
| 100 | $3.02669 | $302.66900 |
| 300 | $2.92870 | $878.61000 |
| 500 | $2.83386 | $1416.93000 |
| 1000 | $2.74656 | $2746.56000 |
